DOLAR 32,8401 -0.05%
EURO 35,7030 -0.05%
ALTIN 2.551,920,28
BITCOIN 2162577-2,15%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

E-ticaret Sektörüne Yapay Zeka Destekli Fraud Tespiti: Formica AI

E-ticaret Sektörüne Yapay Zeka Destekli Fraud Tespiti: Formica AI

ABONE OL
11 Ocak 2022 08:08
E-ticaret Sektörüne Yapay Zeka Destekli Fraud Tespiti: Formica AI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trlogic Bilgi Teknolojileri’nin sunduğu, gerçek zamanlı fraud tespiti ürünü Formica Fraud, müşterileri arasına lider e-ticaret platformunu da ekledi!

Gerçek zamanlı veri analizi ve kendi kendine öğrenme becerisine sahip yapay zekâ altyapısı sayesinde çalışanların ve risk ekiplerinin üzerindeki stresli iş yükünü hafifleten Formica Fraud, makine öğrenimi ile fraud hareketlerini algılayarak gerçek zamanlı aksiyonlar alabiliyor.

Türk yazılımcı ve mühendis ekipler tarafından geliştirilen bu ürün, Birleşik Ödeme, Anadolubank ve Oyak Yatırım gibi kendi sektörlerinin öncüsü olan firmalara sağladığı hizmete ek olarak geçtiğimiz ay müşterileri arasına lider e-ticaret platformlarından Hepsiburada’yı da ekledi.

Sektörün ihtiyacını karşılayacak ve çalışanların yükünü azaltacak şekilde geliştirilen ürün yapay zekâ altyapısı ile milyonlarca veri ve işlemi analiz ederek, şirketleri, çalışanlarını ve müşterilerini gerçek zamanlı olarak koruyabiliyor. Yapay zekadan gelen iç görülerle risk ekiplerinin karar alma süreçlerinde kolaylaştırıcı rol oynayan Formica Fraud, makine öğrenmesi modelleriyle fraud faaliyetlerine karşı hızlı aksiyonlar alarak, şirketlere fraud kaynaklı kayıpları en aza indirme imkanı sağlıyor.

COVID-19 ile birlikte değişen müşteri beklentileri ile birlikte durdurulamaz bir ivme kazanan e-ticaretteki büyümenin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesi beklenirken e-ticarette artan hacim yalnızca müşteriler ve e-ticaret satıcıları için değil, gelişen teknolojiye hızla ayak uyduran siber dolandırıcılar için de oldukça büyük fırsat kapıları araladı. Artan işlem hacminin beraberinde getirdiği karmaşık verilerin ölçeklenebilir ve analiz edilebilir olması fraud risklerine karşı daima bir adım önde olabilmek için kritik önem taşıyor.

Verilerin gerçek zamanlı olarak analiz edilmesi ve veriler aracılığı ile kendi kendine öğrenme yetisine sahip yapay zekâ modelleri tarafından değerlendirilmesi risk analizi ekiplerinin fraud faaliyetlerini henüz gerçekleşmeden tespit edebilmesini ve otomatik aksiyonlar ile hızla önleyebilmesini sağlıyor. Her işlemden öğrenerek kendini geliştiren yapay zekâ, değişen fraud yöntemlerine karşı da daima güncel kalarak operasyon verimliliğini ve maliyetini büyük oranda iyileştiriyor.

Sektördeki rakiplerinden farklı olarak, fraud süreçlerini yönetirken teknik bilgi gereksinimini en aza indiren Formica Fraud, kullanıcı dostu arayüzü ile karmaşık fraud senaryolarının dahi sürükle-bırak kolaylığıyla oluşturulabilmesini sağlıyor. Proje hakkında konuşan TRLOGIC Bilgi Teknolojileri CEO’su Özgür Oktan “Formica AI ekibi olarak iş ortaklarımız için kolaylaştırıcı bir misyon üstleniyoruz. Yapay zekâ destekli fraud tespit ve önleme yazılımlarının, artan e-ticaret hacmi karşısında sağladığı faydalar ve modern teknoloji yaklaşımı, iş ortaklarımız arasına katılan Hepsiburada’nın üstün hizmet anlayışıyla bütünleşiyor. İnovasyon ve girişimciliği buluşturan bir teknoloji şirketi, bir başarı hikayesi olarak Hepsiburada’nın iş ortaklarımız arasına katılmasından büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi

Yapay zekâ destekli büyük veri platformu Formica AI, fraud tespit süreçlerinde yararlandığı makine öğrenimi teknolojileri sayesinde büyük veri analitiği ile fraud tespitini buluşturuyor ve şirketlere güvenli ve olumlu müşteri deneyimini eş zamanlı olarak sağlıyor.

Formica Fraud, e-ticaret pazaryerinin teknoloji konusunda büyüme yolculuğunun önemli bir parçası olarak gelişmiş finansal risk yönetimi teknolojilerini sektöre sunuyor.

Kurumların ve şirketlerin yazılım ve ürün geliştirme verimliliğini artırmak için profesyonel DevOps danışmanlıkları sağlamanın yanı sıra cloud-native uygulamalar geliştiren Trlogic Bilgi Teknolojileri, 2016 yılında kuruldu. Bu yıl altıncı yaşını kutlayan şirket bugüne kadar yazılım geliştirme, bulut dönüşüm ve yazılım süreçleri konularında danışmanlık verdiği finans çevrelerinden ve yaptığı işlerden gördüğü ihtiyaç üzerine Formica AI ürününü hayata geçirdi. Bir yılı aşkın süredir müşterilerine hizmet sunan Formica Fraud, yatırım ve sigorta alanında Türkiye’nin en büyük gruplarından biri olan Oyak, bankacılıkta teknolojiyi yakalayan Anadolubank ve ödeme sistemlerinde sektörünün öncüsü olan Birleşik Ödeme’ye hizmet sunuyor. Türkiye’deki bilinirliliği artırmanın yanı sıra Avrupa’da da fraud tespiti alanında müşterilere destek vermeyi hedefleyen şirket bu bağlamda kuruluşundan itibaren süregelen SaaS (software as a service) yaklaşımı ile ürün geliştirmeye devam ediyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.