DOLAR 32,2784 -0.12%
EURO 35,0632 0.16%
ALTIN 2.412,67-0,06
BITCOIN 22102571,63%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Okul Dışarıda Günü ile Çocuklar Açık Havada Öğrendi
  • Zor Haber
  • Eğitim
  • Okul Dışarıda Günü ile Çocuklar Açık Havada Öğrendi

Okul Dışarıda Günü ile Çocuklar Açık Havada Öğrendi

Açık havada geçirdikleri zamanın çocukların gelişimine olan katkısına dikkat çekmeyi ve çocukların doğayla olan bağını güçlendirmeyi amaçlayan Okul Dışarıda Günü, Türkiye’de OMO’nun desteğiyle Aktif Yaşam Derneği tarafından kutlandı. Bu yılın odağı olan “İleri dönüşüm” temasıyla gerçekleştirilen etkinliklere Türkiye’de katılan binlerce çocuk geri dönüşüm başta olmak üzere pek çok konuyu açık havada öğrenmenin keyfini yaşadı.

ABONE OL
24 Mayıs 2022 13:25
Okul Dışarıda Günü ile Çocuklar Açık Havada Öğrendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugüne kadar 150 ülkede 11 milyonu aşkın çocuğa ulaşan ve ülkemizde Aktif Yaşam Derneği’nin OMO’nun destekleriyle 2018 yılından bu yana hayata geçirdiği Okul Dışarıda Günü, bugün (18 Mayıs Çarşamba) gerçekleştirildi. Tüm çocukları açık havada öğrenme deneyimini yaşamaya ve doğa ile bağlarını güçlendirmeye davet eden bu özel güne bugüne kadar Türkiye’den katılan çocuk sayısı 2 milyonu aştı. Geçen yıl başlatılan “Dünya için İyilik” hareketinin devamında bu yıl plastik başta olmak üzere “ileri dönüşüm” konusuna odaklanan Okul Dışarıda Günü’nde çocukların hem eğlendiği hem de öğrendiği plastik şişeden büyüteç yapımı, gazeteden kumbara yapımı gibi aktiviteler gerçekleştirildi, çocuklar da derslerini açık havada işlemenin keyfini yaşadı.

 

Çocukların doğa ile bağının güçlenmesi amaçlanıyor

Çocukların açık havada geçirdiği zamanın bilişsel gelişimlerinin yanı sıra, zihinsel ve fiziksel sağlık açısından getirdiği kazanımlara dikkat çeken Okul Dışarıda Günü’nde çocukların doğa ile bağının güçlenmesi de hedeflendi. Plastik başta olmak üzere bu yıl ileri dönüşümü de odağına alan Okul Dışarıda Günü kapsamında çocuklar gerçekleşen aktivitelerle kullanmadıkları kıyafetlerle çanta yapmayı, plastik poşetlerden uçurtma yapmayı öğrendi. Okul Dışarıda Günü’ne kayıt yaptıran öğretmen ve ebeveynler de proje web sitesinde sunulan kaynak içeriklerden faydalanarak çocuklara sürdürülebilir yaşam pratiklerini öğretme fırsatı buldu.

 

Aktif Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Şule Serter, “2018 yılından bu yana çocukların açık havada geçirdikleri sürelerin azlığına dikkat çekmek, açık havanın çocukların gelişimine olan faydalarına vurgu yapmak ve açık havayı her çocuğun her gününün bir parçası haline getirmek amacıyla tüm dünyada düzenlenen Okul Dışarıda Günü kampanyası ile bu yıl ulaştığımız çocuk sayısı 2 milyonu aştı, bunun için çok mutluyuz. Çocukların fiziksel ve zihinsel sağlıklarını iyileştirmek, doğa ile kurdukları bağları güçlendirmek ve sürdürülebilir yaşam alışkanlıkları edinmelerini teşvik etmek amacıyla geçtiğimiz yıl başlattığımız Dünya için İyilik hareketi ile başta plastik atıklar olmak üzere geleceğimizi ve doğamızı tehdit eden tehlikelere karşı kolektif bir şekilde farkındalık ve alışkanlıklar oluşturuyoruz. Bu yıl da Okul Dışarıda Günü’nde ileri dönüşüm aktivitelerine odaklanarak atık olarak gördüğümüz materyallere yeniden hayat verdik. Katılan öğretmenlerimizin, ebeveynlerimizin ve çocukların kampanyaya gösterdiği ilgi ile her geçen gün artmaya devam ediyor, bu da bizi çok mutlu ediyor,” dedi.

 

OMO Marka Müdürü Alper Çapar, “OMO olarak çocukların doğa ile bağlarını güçlendirmek, yetişkinliklerin de çocuklardan ilham alarak gezegenle ilişkilerini ve alışkınlıklarını yeniden düşünmelerini sağlamak için fırsat yaratan Okul Dışarıda Günü çok değerli buluyoruz.  20 yıla yakın süredir çocukların gelişiminde önemli olan keşiflere “Kirlenmek Güzeldir” diyerek verdiğimiz ilhama, aynı keşifleri gelecek nesillerin de deneyimleyebilmesi için yeni bir katman ekleyerek bugün “İyilik için Kirlenmek Güzeldir” diyoruz. Plastiği odağımıza aldığımız İyilik için Kirlenmek Güzeldir projemizle plastiğin atığa değil, Türkiye’nin bir şehrinde parkı olmayan çocuklar için oyun parkına dönüşmesine katkı sağlıyoruz. Bu yılki etkinliklerde geri ve ileri dönüşüme odaklanan Okul Dışarıda Günü’nün plastik ve ileri dönüşüme odaklanması da bu açıdan çok anlamlı.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.