DOLAR 32,8545 1.05%
EURO 35,3038 0.85%
ALTIN 2.487,402,27
BITCOIN 21288000,53%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YENİ TÜRKİYE EĞİTİM VAKFI, YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR
  • Zor Haber
  • Eğitim
  • YENİ TÜRKİYE EĞİTİM VAKFI, YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

YENİ TÜRKİYE EĞİTİM VAKFI, YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

ABONE OL
18 Ocak 2022 07:52
YENİ TÜRKİYE EĞİTİM VAKFI, YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni Türkiye Eğitim Vakfı’na (YETEV) bağlı Yenidoğu, Palet ve İrfan Okullarının gerçekleştirdiği YETEV Bursluluk ve Kabul Sınavı’na başvurular, online olarak sinav.yetev.org.tr adresinden 9 Şubat’a kadar devam ediyor.

Son 5 yılda YETEV’e bağlı Yenidoğu, Palet ve İrfan Okulları’nda toplam 2 bin 795 öğrencinin başarı bursu ile eğitim gördüğüne dikkat çeken YETEV Genel Müdürü Hayati OKTAY, “Ahlaklı, değerlerine sahip çıkan, tutarlı, bilinçli ve kendisini yöneten bir nesil yetiştirebilmek için yola çıktık. Bursluluk ve Kabul Sınavı kapsamında buluştuğumuz öğrenci sayısının, her sene kontenjanlarımız dahilinde artarak devam etmesini hedefliyoruz. Sınava farklı okullardan öğrenciler de katılma şansına sahip” yorumunda bulundu.

YETEV’e bağlı Yenidoğu, Palet ve İrfan Okulları’nda uygulanan eğitim modeli ile çağın gereklerini yeni değerleriyle yorumlayabilecek, yaşadığı dünyaya ve kişisel gelişim sürecine en üst düzeyde katkı sağlamak adına kendini yönetebilecek ve topluma rol model olabilecek vizyon sahibi bireyler yetiştirmek hedefleniyor. YETEV bünyesinde faaliyet gösteren okullar, eğitim ve öğretim alanında önemli ilklere ve enlere imza atarak ilerliyor. Eğitim sektöründe Türkiye’yi başarıyla temsil etmek, milli ve manevi değerlerin yön verdiği eğitim anlayışını öğrencilere aşılamak hedefleniyor.

 

FARKLI OKULLARDAN ÖĞRENCİLER DE SINAVA GİREBİLECEK

YETEV Bursluluk ve Kabul Sınavı, 12-13 Şubat tarihlerinde vakfa bağlı okullarda yüz yüze yapılacak. İrfan Okulları ve Yenidoğu Okulları’nda yapılacak sınava; 4, 5, 6, 7, 8, 9 ve 10. sınıfta okuyan öğrenciler, Palet Okulları’ndaki sınava ise 4, 5, 6 ve 7’nci sınıfta okuyan öğrenciler katılabilecek. YETEV Bursluluk ve Kabul Sınavı’na girmek için YETEVli olma şartı bulunmuyor. Sınava, YETEV bünyesindeki okullarda burslu okumayan ve bursunu yükseltmek isteyen öğrencilerin yanı sıra farklı okullardaki öğrenciler de başvuruda bulunabilecek.

“HER YIL BİNLERCE ÖĞRENCİYE ULAŞILIYOR”

YETEV Genel Müdürü Hayati OKTAY “Temel yaklaşımımızı; okullarımızda eğitim almak isteyen öğrencilerin başarılarını desteklemek ve yön vermek, yarının sahipleri olan çocuklarımıza ışık tutmak olarak özetleyebiliriz. Bursluluk ve Kabul Sınavı’nın ‘bursluluk’ kısmını da bu amaç oluşturuyor. Eğitim sektöründe Türkiye’yi başarıyla temsil etmeyi, milli ve manevi değerlerin yön verdiği eğitim anlayışını öğrencilere buluşturmayı hedefliyoruz. Bu hedefin ilk adımı buluşmak, karşılıklı tanışmak ve birlikte ilerleyeceğimiz bir eğitim yol haritasını ‘kabul’ etmektedir. Bu hedeflere yönelik olarak her yıl binlerce öğrenci ile tanışmamızı sağlayan Bursluluk ve Kabul Sınavları’nı gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

“HAK VE SORUMLULUKLAR EKSENLİ BİR KÜLTÜR İNŞA EDİLİYOR”

Eğitim-öğretim süreçlerinde insan merkezli bir kültür inşa ettiklerinin altını çizen Oktay; “Bu anlayışla gerek kurumsal yapılanmamızı gerek iletişim süreçlerimizi, başta geleneğimiz olmak üzere günümüzün ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak şekillendiriyoruz. Öğrencilerimizde bu kazanımları önemsiyoruz. Ahlaklı ve değerlerine sahip bir nesil yetiştirmek için eğitim programlarımızı zenginleştiriyoruz. Bu süreçte hak ve sorumluluklar eksenli bir kültür için çalışıyoruz. Rol model öğretmenlerin öncülüğünde, kurumla etkileşim içinde olan herkesin, karşısındakinin haklarını bilme sorumluluğuyla hareket ettiği bir yaşam alanı kurguluyor ve tüm paydaşlarımızın katkısını önemsiyoruz. Öğrencilerimizin, akran etkileşiminin öneminden yola çıkarak, birbirlerini geliştirmelerini sağlayacak faaliyetler gerçekleştirmelerini değerli buluyoruz” yorumunda bulundu.

 

TUTARLI, BİLİNÇLİ VE KENDİSİNİ YÖNETEBİLEN BİR NESİL YETİŞTİRİLİYOR

Tüm iyi niyetlerin ve samimi çabaların yanında, sonuca ulaşmanın en önemli bileşeninin disiplinli bir süreç yönetmek olduğuna inandıklarını aktaran Hayati Oktay, sözlerine şöyle devam etti: “Kendini yönetebilme misyonu için var olan bir insanın, en önemli enstrümanının ‘disiplin’ olacağını biliyoruz. Bu çerçevede; kurumsal anlayışımızı, görev ve sorumluluklarda şeffaflık üzerine oturtuyoruz. Çocuklarımıza bu beceriyi kazandırmak adına kullandığımız dile özen gösteriyoruz. Önleyici rehberlik çalışmaları başta olmak üzere tüm davranış değerlendirme kriterlerimizi paydaşlarımızla paylaşıyor, onların destek ve katkılarını önemsiyoruz. Akademik çalışmalarda bir disiplin oluşturmak adına, özenle planlanmış ödevlere odaklanıyor, öğrencilerimizin sorumluluk duygularının gelişmesine destek oluyoruz. Bu kapsamda her yönden tutarlı, bilinçli ve kendisini yönetebilen bir nesil yetiştiriyoruz. Öğrencinin çalışma alışkanlıklarını zamana ve mekâna yayarak; serüveninde başarılı olmasına katkı sağlıyoruz. Öte yandan spor ve sanat alanlarında öğrencilerimizi yeteneklerine göre destekliyor ve çalışmalarında öncülük ediyoruz. Ulusal sınavlar için ise hedef odaklı çalışmalar yapıyoruz.”

 

DİNAMİK VE BİNLERCE ÖĞRENCİYİ KAPSAYAN BİR SÜREÇ

Oktay; başvuruların 9 Şubat 2022’ye kadar devam edeceği YETEV Bursluluk ve Kabul Sınavı’nın içeriği ve başarı ölçütünün nasıl değerlendirildiği hakkında ise şu bilgileri verdi: “Son 5 yılda okullarımızda toplam 2 bin 795 öğrencimiz başarı bursu ile eğitim görüyor. Bursluluk ve Kabul Sınavı kapsamında bu sayının her sene kontenjanlarımız dahilinde artarak devam etmesini hedefliyoruz. Sınavımızda başarılı olan öğrencilere farklı oranlarda burs imkanı sağlanacak. Başarı yüzdesinin belirlenmesi, öğrencinin sınavda elde ettiği sonuçlar kadar kadar sınava giren diğer öğrencilerin elde ettiği sonuçlarla da ilişkili… Süreç, öğrencinin her test grubunda elde ettiği sonuçların ayrıntılı bir şekilde incelendiği dinamik bir sistem olarak öne çıkıyor. Sınav; MEB müfredatına göre 12 Şubat’a kadar anlatılması planlanan konulardan oluşuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.