DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21812520,64%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İşten Çıkan İşçinin Talep Edebileceği Haklar Nelerdir?
  • Zor Haber
  • Yaşam
  • İşten Çıkan İşçinin Talep Edebileceği Haklar Nelerdir?

İşten Çıkan İşçinin Talep Edebileceği Haklar Nelerdir?

ABONE OL
7 Şubat 2024 14:36
İşten Çıkan İşçinin Talep Edebileceği Haklar Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşten çıkarılan işçinin talep edebileceği hak ve alacaklar her işçi-işveren ilişkisi açısından farklılık gösterecektir. Bu nedenle alanında uzman bir işçi avukatı, her somut olayı ayrı ayrı değerlendirmeye tabi tutar ve müvekkilinin ihtiyaçlarını en doğru şekilde gidermeyi amaçlar. Bu işçilik hak ve alacakları, aşağıdakilerle sınırlı değildir. Ancak uygulamada en sık görülenler aşağıdakilerdir.

Kıdem Tazminatı

İşçinin işten çıkarılmasında en önemli haklardan biri kıdem tazminatıdır. İşçinin bu tazminata hak kazanabilmesi için iş Kanunu kapsamında çalışması, iş sözleşmesinin belirli sebeplerle sona erdirilmesi ve en az bir yıl süreyle aynı işverene bağlı olarak çalışması gerekmektedir. Ankara işçi avukatı kıdem tazminatının hesaplanması konusunda da destek sağlayabilir. Kıdem tazminatının hesaplanması işçinin giydirilmiş brüt ücretine dayanır ve her yıl için bir aylık giydirilmiş brüt ücret miktarı olarak hesaplanır​​.

İhbar Tazminatı

İş sözleşmesinin feshedilmesinde, işverenin işçiye iş akdinin sonlandırılacağını önceden bildirmesi gerekir. Bu bildirim süresine uyulmazsa, ihbar tazminatı ödenir. İhbar süreleri işçinin kıdemiyle orantılı olarak belirlenir ve bu sürelere göre tazminat hesaplanır​​​​.

Fazla Mesai Alacağı

Haftalık 45 saatten fazla çalışma süresi fazla mesai olarak kabul edilir. İşten çıkarılan işçinin, işverenden fazla mesai ücretlerini talep etme hakkı vardır​​​​.

Yıllık İzin Alacağı

İşçinin kullanmadığı yıllık izin süreleri, işten çıkarılma durumunda paraya çevrilerek ödenmelidir. İşçi, çalışma süresine göre yıllık izin hakkına sahiptir ve bu izinler kullanılmamışsa, bunların parasal değeri işçiye ödenir​​​​.

İşe İade Davası ve Arabuluculuk Süreci

Geçerli bir nedene dayanmayan iş sözleşmesi feshinde işçi, işe iade davası açabilir. İşe iade davası açmadan önce, iş Mahkemeleri Kanunu’na göre arabuluculuk sürecinin işletilmesi zorunludur. İşçi avukatı Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi çalışma ilişkilerinin çok yoğun olduğu büyük şehirlerde son derece önemlidir.  İş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili maddi/manevi tazminat talepleri bu zorunluluk kapsamında değildir​​.

İşçi hak ve alacakları bunlarla sınırlı olmamakla birlikte, genel hatlarıyla en önemli hususların bunlar olduğu söylenebilir. Bu bilgiler, işten çıkarılan bir işçinin sahip olduğu temel hakları ve yasal süreçleri özetlemektedir. İşten çıkarılma durumlarında bu hakların doğru bir şekilde talep edilmesi ve takip edilmesi için bir avukata başvurmak yararlı olacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.