DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21783960,33%
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İstanbul Şişli’deki otelde düzenlenen İslam İşbirliği Gençlik Forumu’nda Hakan Fidan konuştu
  • Zor Haber
  • Gündem
  • İstanbul Şişli’deki otelde düzenlenen İslam İşbirliği Gençlik Forumu’nda Hakan Fidan konuştu

İstanbul Şişli’deki otelde düzenlenen İslam İşbirliği Gençlik Forumu’nda Hakan Fidan konuştu

ABONE OL
9 Şubat 2024 13:20
İstanbul Şişli’deki otelde düzenlenen İslam İşbirliği Gençlik Forumu’nda Hakan Fidan konuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Hakan Fidan, ICYF’ye desteklerini dile getirdi

Bakan Hakan Fidan, İslam İşbirliği Gençlik Forumu’nun 5. Genel Kurulunda katılımcılara hitap etti. Fidan, ICYF’nin kuruluş yıllarından bu yana faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve çalışmalara katkıda bulunduğunu belirtti. Türkiye olarak ICYF’ye destek verdiklerini ifade eden Fidan, İslam dünyasında kurumsal işbirliğinin eksikliğinin önemli bir sorun olduğunu ve Türkiye’nin dış politikasında bu konuya büyük önem verdiklerini söyledi. İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki kurum ve kuruluşların, İslam dünyasının sorunlarını çözmede ve dünyaya temsil etmede üstün bir görev üstlendiğini vurgulayan Fidan, ICYF’nin bugün hayatta olmasının kendileri için büyük bir sevinç kaynağı olduğunu ifade etti.

Müslüman karşıtlığı ve İslam düşmanlığı

Fidan, Müslüman karşıtlığının ve İslam düşmanlığının giderek artan bir eğilim olduğunu belirtti. Müslümanların başka ülkelerde kötülenmesi, hor görülmesi, hakaret edilmesi ve ayrımcılığa maruz kalması gibi sorunların ortaya çıktığını ifade etti. Fidan, bu sorunlarla mücadele etmek ve İslam’ı en iyi şekilde temsil etmek için çaba sarf etmeleri gerektiğini söyledi. İslam düşmanlığının düşünsel bir meydan okumadan fiziki müdahale ve hakarete dönüştüğünü belirten Fidan, bunun medeniyetle, olgunlukla ve açık fikirlilikle hiçbir ilgisi olmadığını vurguladı.

Gazze’deki katliam ve iki devletli çözüm

Fidan, Gazze’deki işgal ve katliama da değindi. Filistin topraklarında on yıllardır devam eden işgalin birçok masum insanın ölümüne neden olduğunu ifade etti. Dünya kamuoyunun İsrail’in bu katliamlarına sessiz kaldığını veya destek verdiğini belirten Fidan, bu durumun dünya düzenini temelden sarsan bir gelişme olduğunu söyledi. Gazze’deki katliamın durması ve iki devletli çözümün hayata geçmesi için çaba sarf etmeleri gerektiğini ifade eden Fidan, aksi takdirde çatışmaların yaygınlaşacağını öngördüklerini belirtti.

İslam dünyasının sorunlarına çözüm

Fidan, İslam dünyasının sorunlarıyla ilgili olarak çözüm üretme konusunda İslam dünyasının kendi içinde işbirliği ve dayanışma sergilemesi gerektiğini söyledi. İslam dünyasının kendi sorunlarına sahip çıktığı ve bu sorunları çözmek için çaba gösterdiği zaman, dışarıdan bir kurtarıcıya değil kendi içindeki aktörlere güvenmenin önemli olduğunu belirtti.

Teknolojik gelişmelerin etkisi

Fidan, dünyadaki teknolojik gelişmelerin İslam dünyasını da etkilediğini söyledi. Teknolojinin kültürel dalgaları hızla yayılmasını sağladığını belirten Fidan, bu durumun sosyal etkilerini, felsefi etkilerini ve kültürel değerlerimizi tehdit eden unsurları anal

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.