DOLAR 32,2184 0.07%
EURO 35,0233 -0.01%
ALTIN 2.513,640,14
BITCOIN 22879066,81%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan Nepal’e Atandı

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan Nepal’e Atandı

ABONE OL
Şubat 20, 2023 10:35
ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan Nepal’e Atandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan, ILO Genel Direktörü Gilbert Houngbo tarafından ILO Nepal Ofisi Direktörü olarak atandı.

Türkiye dışındaki bir ülkede ILO’yu temsil edecek ilk Türk olan Numan Özcan, 1 Nisan 2023 tarihinde yeni görevine başlayacak.

7 Ocak 2015 yılından beri görevde olan Numan Özcan döneminde ILO Türkiye Ofisi dikkate değer bir büyüme ile ILO’nun dünyadaki en büyük üç ofisinden birisi oldu. Söz konusu dönemde, çalışan sayısı 10 kat, Türkiye’ye getirilen kalkınma fonu miktarı 50 kat arttı. Halen devam etmekte olan pek çok proje ile, 150 milyon USD’nin üzerinde bir kaynak, Türkiye’de insana yakışır işlerin artırılması ve çalışma yaşamında temel hakların desteklenmesi için kullanıldı.

Bu dönemde, çocuk işçiliğiyle mücadele, sendikal haklar, iş sağlığı ve güvenliği, kadın ve genç istihdamı, mültecilerin işgücü piyasasındaki durumu, çalışma yaşamındaki temel ilkeler ve haklar, iş teftiş sisteminin güçlendirilmesi ve sosyal diyalog ön plana çıkan çalışma alanları oldu. Tüm bu çalışmalar, başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve sosyal ortaklar olmak üzere, pek çok kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde gerçekleştirildi. ILO Türkiye Ofisi yürüttüğü programlar, ortaya koyduğu raporlar ve hak temelli yaklaşımı ile çalışma hayatının merkezinde yer alan bir kurum oldu.

Görev değişikliğini değerlendiren Özcan, “Türkiye’de yaşayan herkesin çalışma yaşamındaki haklardan daha çok yararlanabilmesi ve insana yakışır işlere erişebilmesine katkı sağlayabilmişsem ne mutlu bana. Kendi ülkesine ve insanına hizmet etme ayrıcalığı ve şansını yakalamış bir Birleşmiş Milletler çalışanı olarak, bir yandan gurur ve mutluluk duyarken, diğer yandan bu tecrübeyi başka ülkelerin kalkınması için kullanabilecek olmaktan da heyecanlıyım” diye konuştu.

ILO’nun önemli ofislerinden biri olan Nepal Ülke Ofisi, zorla çalıştırma ve çocuk işçiliği, göçmen işçilik, tedarik zincirlerinde çalışma koşulları, çalışma hayatında temel ilkeler ve hakların teşvik edilmesi gibi alanlarda çalışmalar yürütüyor.

Numan Özcan Hakkında

25 yıllık iş yaşamının tamamını ulusal ve uluslararası düzeyde, çalışma hayatının iyileştirilmesine adayan Numan Özcan, kariyerine 1998 yılında Hak-İş Konfederasyonu’nda uluslararası ilişkiler uzmanı olarak başlamıştır. Özcan, 2000 yılında yüksek lisans için yurtdışına gitmiş, 2004-2005 yılları arasında Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nde, Avrupa Birliği fonlarından desteklenen sosyal ve istihdam projelerinden sorumlu Sözleşme Yöneticisi olarak görev yapmıştır.

Özcan, 2005-2015 yılları arasında AB Türkiye Delegasyonu’nda Sosyal Politika ve İstihdam Yöneticisi olarak çalışarak Türkiye’nin bu alanda mevzuat ve uygulama bakımından AB ile uyumlaştırılmasına ve AB-Türkiye katılım müzakerelerine katkıda bulunmuştur. Ayrıca istihdam, eğitim, sağlık ve sosyal içerme alanlarındaki AB mali yardımlarının koordine edilmesinde yer aldı.

Özcan, 7 Ocak 2015 yılında, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) dünyadaki en genç ülke direktörü olarak ILO Türkiye Ofisi Direktörlüğü’ne atanmıştır.

1977 yılında Ankara’da doğan Numan Özcan, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü (1998) mezunu olup, Uluslararası İlişkiler alanında Gazi Üniversitesi’nden, Uluslararası İşletme ve Yönetim alanında University of Westminster’dan (Londra) yüksek lisans dereceleri vardır.

Evli ve iki çocuk sahibidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.