DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 301519-2,05%
İstanbul
11°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Doğal Gaz Kurallara Uygun Kullanıldığında En Güvenli Enerji Kaynağı
  • Zor Haber
  • Gündem
  • Doğal Gaz Kurallara Uygun Kullanıldığında En Güvenli Enerji Kaynağı

Doğal Gaz Kurallara Uygun Kullanıldığında En Güvenli Enerji Kaynağı

ABONE OL
Şubat 7, 2022 13:29
Doğal Gaz Kurallara Uygun Kullanıldığında En Güvenli Enerji Kaynağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin 27 şehir, 214 ilçe ve beldesindeki 4 milyon abonesine temiz, konforlu ve ekonomik enerji kaynağı doğal gazı güvenle ulaştıran Aksa Doğalgaz, doğal gaz kullanırken dikkat edilmesi ve acil bir durumda yapılması gerekenleri paylaştı.

 

Türkiye’nin 27 şehir, 214 ilçe ve beldesindeki 4 milyon abonesine temiz, konforlu ve ekonomik enerji kaynağı doğal gazı güvenle ulaştıran Aksa Doğalgaz, doğal gaz kullanımının arttığı kış aylarında vatandaşları güvenli doğal gaz kullanımı konusunda bilgilendirerek, tesisat ya da gaz kullanımıyla ilgili herhangi bir sorun yaşanması halinde yetkili kişiler dışında müdahale edilmemesi gerektiğinin önemini bir kez daha vurguladı.

 

Arızaya bireysel müdahalede bulunmayın

 

Aksa Doğalgaz, acil bir durumda arızaya bireysel müdahalede bulunulmadan, 7 gün 24 saat hizmet veren “187 Doğal Gaz Acil Hattı”nın aranması gerektiğini hatırlatıyor. Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada, herhangi bir gaz kaçağı olasılığına karşı hava akışını sağlayan havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması gerektiği vurgulanarak, düzenli cihaz bakımı, baca temizliği ve tesisat montajı gibi işlemlerin mutlaka yetkili firmalar ve uzmanlar tarafından yapılmasının önemine dikkat çekiliyor.

 

Doğal gazın zehirli bir gaz olmamakla birlikte, bacaların doğru montaj yapılmaması veya yetkili olmayan kişilerce bakımı yapılırken bacanın yerinden çıkması gibi durumlarda yanma sonucu ortaya çıkan karbonmonoksitin bina içinde birikebileceği ve karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabileceğinin unutulmaması gerekiyor. Cihaz ve baca montajı, bakım ve onarım işlemlerinin mutlaka yetkili firma ve cihaz yetkili servislerince yapılması gerekiyor.

 

Özellikle uygun olmayan elektrik tesisatı topraklamasının, doğal gaz tesisatı için tehlike oluşturabileceğini belirten yetkililer, binanın elektrik tesisatının da her yıl düzenli olarak kontrol edilmesi konusunda uyarıyor. Herhangi bir durumda koku hissedildiğinde öncelikle vatandaşların panik yapmaması gerektiğine dikkat çeken Aksa Doğalgaz yetkilileri, acil durumlarda alınması gereken önlemleri ise şöyle sıralıyor:

  • Kapı ve pencereleri açarak, ortamı havalandırmaya özen gösterin. Daire girişinde bulunan sayaç giriş vanasını kapatın.
  • Doğal gaz bağlantısı olmayan bir yerden 7 gün 24 saat hizmet veren “187 Doğal Gaz Acil Hattı”na ihbarda bulunun.
  • Doğal Gaz Acil Müdahale Ekibi’nin gelmesini bekleyin. Ev, apartman ya da iş yerinde bulunan insanların tahliyesinin Acil Müdahale 187 operatörlerinin talimatları doğrultusunda sağlanmasına ve girişlerin engellenmesine uyarak çalışmalara olumlu yönde katkı sağlayın.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.