DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21101670,62%
İstanbul
27°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dışişleri Bakanı Fidan Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında Konuştu
  • Zor Haber
  • Gündem
  • Dışişleri Bakanı Fidan Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında Konuştu

Dışişleri Bakanı Fidan Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında Konuştu

ABONE OL
8 Haziran 2024 16:36
Dışişleri Bakanı Fidan Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında Konuştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fidan: D-8 27. Yıl Kutlamaları ve Filistin’e Destek

Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen “Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı”nın açılışında konuştu. Gelecek hafta D-8’in kuruluşunun 27. yılını kutlayacaklarını dile getiren Fidan, Teşkilatın 1,2 milyar kişiyi, toplam gayrisafi yurt içi hasılası 5 trilyon dolara varan 3 kıtadaki farklı ülkeleri bir araya getirdiğini söyledi.

Bakan Fidan: Barış, Diyalog ve İşbirliği İlkeleri Üzerine Kuruldu

Bakan Fidan, D-8’in barış, diyalog, işbirliği, adalet, eşitlik ve demokrasi ilkeleri üzerine kurulduğunu vurgulayarak, dünya farklı engellerle mücadele ederken bu ilkelerin önem kazandığını belirtti. Fidan, “Bugün D-8 ülkeleri Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya, Pakistan ve Türkiye olarak İstanbul’dan Filistin’e desteğimizi en güçlü şekilde duyuruyoruz.” dedi.

Fidan: İsrail-Filistin Savaşı Küresel Demokrasiye Meydan Okuma

Bakan Fidan, “Şu anda bugünden itibaren Gazze’nin ümide ve desteğe ihtiyacı var ama bütün bunlardan öte aksiyona ihtiyacı var. Bu savaş İsrail-Filistin savaşı değil küresel demokrasiye bir meydan okuma.” diyerek, uluslararası sistemin çöküşe geçtiğine dikkat çekti. Fidan, bölgesel problemlerin çözümünde bölgesel yaklaşımın önemine vurgu yaparak, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve diğer teşkilatların adımlarını takdir etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.