DOLAR 33,0490 0.67%
EURO 36,0389 0.51%
ALTIN 2.560,480,45
BITCOIN 19222612,35%
İstanbul
30°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Srebrenitsa Soykırımı Genelgesi
  • Zor Haber
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Srebrenitsa Soykırımı Genelgesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Srebrenitsa Soykırımı Genelgesi

ABONE OL
10 Temmuz 2024 16:34
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Srebrenitsa Soykırımı Genelgesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü’nü Duyurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, 11 Temmuz 1995’te Bosna Hersek’te 8 binden fazla insanın katledilmesi nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı tarafından Avrupa’da yaşanan ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük soykırım olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının, insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiği belirtildi.

Soykırımın Uluslararası Düşünme ve Anma Günü Olarak Kabul Edilmesi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 23 Mayıs 2024 tarihli kararla 11 Temmuz’un “Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü” olarak kabul edildiği anımsatılan genelgede, uluslararası mahkemeler tarafından savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırımdan hüküm giyenleri yücelten eylemlerin çekincesiz şekilde kınandığı vurgulandı.

Anma Günü’ne Dair Detaylar

Genelgede, “Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü” kapsamında düzenlenecek etkinliklerin Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütüleceği belirtildi. Ayrıca, soykırım kurbanlarının anısına ve onuruna düzenlenecek etkinliklerle tüm dünyada farkındalık oluşturulması ve soykırımın kınanması hedeflendiği ifade edildi.

Destek Çağrısı

Genelgede, etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için gereken destek ve yardımların tüm kamu kurumları tarafından gecikmeksizin sağlanması gerektiği vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Srebrenitsa Soykırımını Uluslararası Düşünme ve Anma Günü” kapsamında düzenlenecek etkinliklere destek çağrısında bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.