DOLAR 33,0490 0.67%
EURO 36,0389 0.51%
ALTIN 2.560,480,45
BITCOIN 19222612,35%
İstanbul
30°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakanlık Kaynakları: Türkiye’nin Suriye Politikası ve Askeri İşbirlikleri Hakkında Açıklamalar
  • Zor Haber
  • Gündem
  • Bakanlık Kaynakları: Türkiye’nin Suriye Politikası ve Askeri İşbirlikleri Hakkında Açıklamalar

Bakanlık Kaynakları: Türkiye’nin Suriye Politikası ve Askeri İşbirlikleri Hakkında Açıklamalar

ABONE OL
4 Temmuz 2024 16:39
Bakanlık Kaynakları: Türkiye’nin Suriye Politikası ve Askeri İşbirlikleri Hakkında Açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suriye’deki Provokatif Eylemlere Karşı Tedbirler Alındı

Bakanlık kaynakları, basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye’de Türkiye aleyhine yaşanan olaylarla ilgili sorular üzerine kaynaklar, şunları kaydetti: “Suriye’de meydana gelen ve Türkiye aleyhinde faaliyet gösteren bazı unsurlarca yürütülen provokatif eylemler dikkatle takip edilmiş ve edilmektedir. Bu eylemlere yönelik gerekli önlemler alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik yapılan bu eylemlere hiçbir şekilde izin verilmeyecektir. Suudi Arabistan Savunma Bakanı Halid Bin Selman Al-Suud’un ülkemizi ziyareti ikili ilişkilerimizi tüm yönleriyle ele alma ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunma imkanı yaratmıştır.”

Türkiye’nin Suriye Politikası

Bakanlık kaynakları, Türkiye ve Suriye arasındaki son açıklamalar sonrası sahadaki son duruma ilişkin, “Türkiye, meşru müdafaa hakkı kapsamında topraklarına yönelik terör saldırılarını ve tehditlerini bertaraf etmek, hudutlarını korumak ve Suriye kuzeyinde adeta oldubittiye getirilerek bir terör koridorunun kurulmasını engellemek için Suriye’de bulunmaktadır. Türkiye, Suriye’de terörün yok edilmesini ve toprak bütünlüğünün sağlanmasını, siyasi istikrarın yeniden tesisini ve Suriye halkının huzur ve güven içinde yaşamasını arzu etmektedir.” değerlendirmesini yaptı.

TSK’ya Uzman Erbaş Temini ve Kanun Değişiklikleri

Bakanlık kaynakları, Türk Silahlı Kuvvetlerine 25 bin uzman erbaş temininde başvuru sayısına ilişkin soru üzerine, “Kara Kuvvetleri Komutanlığı 2024 Yılı (2024-2 Dönem) Uzman Erbaş Temini kapsamında, 3-30 Haziran arasında 115 bin 883 adayın başvurusu alınmış, adayların değerlendirme süreci devam etmektedir.” şeklinde konuştu. Ayrıca TSK ile ilgili bazı kanunlarda yapılan değişikliklere de değinen kaynaklar, “Uzman çavuşlarımızın görev ihtiyacından dolayı kullanamadıkları yıllık izinlerini subay ve astsubaylarda olduğu gibi 60 günü geçmemek üzere müteakip sene içinde kullanabilmeleri sağlanıyor.” açıklamasını yaptı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı’nın Ziyareti ve İşbirliği

Bakanlık kaynakları, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Halid Bin Selman Al-Suud’un Ankara ziyaretinin detaylarına ilişkin sorular üzerine, “Suudi Arabistan, bölgemizin önemli bir aktörüdür. Suudi Arabistan ile askeri ilişkileri ve savunma sanayi alanlarında işbirliğini geliştirmeye önem veriyoruz. Suudi Arabistan’ın ‘2030 Vizyonu’ kapsamında kendi yerli üretimini artırma hedefi doğrultusunda müşterek projeler üzerinde çalışmayı arzu ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Tasarruf Tedbirleri Kapsamında Gösteri Uçuşları

Bakanlık kaynakları, tasarruf tedbirleri kapsamında SOLOTÜRK ve Türk Yıldızlarının milli bayramlarda gerçekleştirdiği gösteri uçuşlarının iptal edilip edilmediğine dair sorulara şu yanıtı verdi: “Yurt dışı hava gösterileri mevcut programda planlandığı gibi icra edilecektir. Yurt içinde yukarıda yazılı olanlar haricinde uçuşlar icra edilmeyecektir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.